Nowy "Radiobook": "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacego Krasickiego cz. I [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 02.01.2024 08:40
Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 10:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nowy "Radiobook": "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" cz. I Ignacego Krasickiego
Nowy "Radiobook": "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" cz. I Ignacego Krasickiego, Autor - Radiobook/YouTube
Owocem literackiej mody na powieści podróżnicze w pierwszej połowie XVIII są arcydzieła światowej literatury: "Przypadki Robinsona Crusoe" Daniela Defoe (1719) i "Podróże Guliwera" Jonathana Swifta (1726). Wśród pionierów tego gatunku nie było co prawda naszych rodaków, ale i na tym polu lekcje zostały szybko odrobione. "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" (1775) Ignacego Krasickiego z miejsca zyskały w Polsce wielką popularność, a przez kolejne pokolenia czytelników zostały uznane za część kanonu polskiego pisarstwa.
  • W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" zapraszamy na pierwszą część powieści "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacego Krasickiego.
  • "Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w formie audiobooków. 
  • W co drugi poniedziałek o godz. 19.00 publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej.
  • Audiobooki są dostępne bezpłatnie.

Ignacy Krasicki - jedna z najważniejszych postaci polskiego Oświecenia, zwany księciem poetów arystokrata i biskup kościoła katolickiego - swoją powieść pt. "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadkiutrzymał w formie pamiętnika głównego bohatera.

Księga pierwsza opisuje dzieciństwo i edukację tytułowego bohatera. Ma formę powiastki filozoficznej i wzorowanej na "Robinsonie Crusoe" powieści satyryczno-obyczajowej. Księga druga opowiada o przygodach Mikołaja na egzotycznej i utopijnej wyspie Nipu, na której panuje idealny (i niespotykany nigdzie indziej) system społeczny.

Księga trzecia opisuje konfrontację bohatera z realiami cywilizacji europejskiej, a na koniec - jego stracie z systemem społeczno-politycznym panującym w szlacheckiej Rzeczypospolitej. Ta część zawiera także wątek romansowy, bez którego, jak wiadomo, nie mogła i nie może obyć się żadna popularna historia.


Czytaj także:


W 1976 roku obszerne fragmenty powieści zarejestrował w studiach Polskiego Radia Andrzej Seweryn, dziś jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, a wtedy 30-letni rówieśnik bohatera stworzonego przez Ignacego Krasickiego.



Zobacz także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.